Copenhagen Flying Peacocks

GM Ryan Østergaard
Erfaring: 20 år
Bedste placering: #1
Kontakt: Privat besked
Seneste spillernyt
Nyhedsstatus

Spillernyheder opdateres; senest gemte nyheder vises imens.

  • Jalen Smith · 01.11.2026 22:40
    Expected to play Monday

    Kilde: Rotowire.com

    Smith (finger) is listed as probable for Monday's game against Philadelphia.

    Smith is battling a finger injury but is expected to suit up versus the 76ers. With Nicolas Claxton (hamstring) listed as doubtful, Smith will presumably remain in the starting lineup.

    Spilleropdateringer hos RotoWire ↗

    Tidligere opdateringer (2)
    01.11.2026 22:11
    Jalen Smith (finger) probable Monday vs. 76ers

    Kilde: Rotoworld

    Jalen Smith (finger) is probable for Monday’s game against the 76ers.

    Smith was also probable ahead of Friday’s loss to the Celtics, a game in which he recorded 12 rebounds and two blocks. Nic Claxton (hamstring) is doubtful for his Bulls debut, so Smith is likely to start if his status improves.

    Spilleropdateringer hos NBC / Rotoworld ↗

    31.10.2026 05:32
    Grabs 12 boards in loss

    Kilde: Rotowire.com

    Smith ended Friday's 125-111 loss to the Celtics with five points (2-8 FG, 0-5 3Pt, 1-2 FT), 12 rebounds, one assist and two blocks over 27 minutes.

    Smith was the only player who finished Friday's game with double-digit rebounds, although it was the second time in three games that he failed to score in double digits. The seventh-year center is averaging 12.0 points, 8.8 rebounds, 1.7 assists and 1.0 blocks over 24.2 minutes per game to open the regular season. He'll continue to operate in a starting role for as long as Nic Claxton (hamstring) is out of action.

    Spilleropdateringer hos RotoWire ↗

  • Jayson Tatum · 01.11.2026 22:26
    Returns versus Orlando

    Kilde: Rotowire.com

    Tatum (head) returned to Sunday's game against Orlando, Gary Washburn of The Boston Globe reports.

    Tatum bumped heads with Jamal Cain in the first quarter and went to the locker room to address bleeding from his head. He's back on the floor, though his condition is certainly worth monitoring the rest of the way.

    Spilleropdateringer hos RotoWire ↗

    Tidligere opdateringer (2)
    01.11.2026 22:14
    Heads to locker room Sunday

    Kilde: Rotowire.com

    Tatum (head) exited Sunday's game against the Magic, Bobby Krivitsky of Forbes.com reports.

    Tatum bumped heads with Jamal Cain late in the first quarter and exited for further medical treatment. For now, he should be considered questionable to return. If Tatum can't get back on the floor Sunday, Sam Hauser could see more minutes the rest of the way.

    Spilleropdateringer hos RotoWire ↗

    31.10.2026 04:52
    Solid all-around effort Friday

    Kilde: Rotowire.com

    Tatum finished with 26 points (9-20 FG, 2-7 3Pt, 6-8 FT), seven rebounds and seven assists across 35 minutes in Friday's 125-111 win over the Bulls.

    After draining a shot as time expired to lead Boston to the 125-124 overtime win over Brooklyn on Tuesday, Tatum had another strong performance to help the Celtics secure their fourth consecutive victory. The 28-year-old is now averaging 27.6 points (the second-highest mark of his career), 6.4 rebounds and 7.8 assists in five regular-season games in 2026-27. Tatum hasn't shot well from deep, though he's still performing at an All-Star level. That's not expected to change anytime soon.

    Spilleropdateringer hos RotoWire ↗

Vis alle spillernyheder · 5
  • Tre Johnson · 01.11.2026 20:15
    Third-year option picked up

    Kilde: Rotowire.com

    Washington has exercised the third-year team option on Johnson on Sunday, Brett Siegel of ClutchPoints.com reports.

    The Wizards selected Johnson with the sixth overall pick in the 2025 NBA Draft. Across 65 regular-season appearances, the 20-year-old has averaged 12.1 points, 2.8 rebounds, 1.9 assists and 1.9 three-pointers in 23.8 minutes a night. His minutes are down slightly in his second year as a pro, but Johnson figures to be a key piece for Washington moving forward.

    Spilleropdateringer hos RotoWire ↗

    Tidligere opdateringer (2)
    30.10.2026 23:08
    Tre Johnson will play Friday against Hornets

    Kilde: Rotoworld

    Tre Johnson (Achilles) will play on Friday against the Charlotte Hornets.

    Tre Johnson missed last game against the Cavaliers due to Achilles soreness during warmups. He should go right back into his role as a bench scorer with Middleton taking a smaller role.

    Spilleropdateringer hos NBC / Rotoworld ↗

    30.10.2026 23:08
    Available Friday

    Kilde: Rotowire.com

    Johnson (Achilles) is available for Friday's game against Charlotte.

    Johnson will shed his questionable tag due to right Achilles tightness and return from a one-game absence. The second-year guard is averaging 12.0 points, 2.0 rebounds and 1.8 triples across 22.8 minutes per contest in four regular-season outings.

    Spilleropdateringer hos RotoWire ↗

  • Will Riley · 01.11.2026 20:08
    Third-year option picked up

    Kilde: Rotowire.com

    Washington exercised the third-year team option on Riley on Sunday, Brett Siegel of ClutchPoints.com reports.

    Riley, the 21st pick in the 2025 NBA Draft, has averaged 9.8 points, 2.7 rebounds, 1.9 assists and 0.7 blocks in 21.1 minutes over 78 regular-season appearances. After playing in 74 contests (18 starts) in 2025-26, Riley has fallen out of the rotation in 2026-27, playing just 2.8 mpg. Still, the Wizards like his potential for development as depth on the wing behind AJ Dybantsa, Kyshawn George and Bilal Coulibaly.

    Spilleropdateringer hos RotoWire ↗

    Tidligere opdateringer (1)
    27.10.2026 18:21
    Plays four minutes Monday

    Kilde: Rotowire.com

    Riley accumulated two points (1-1 FG) in four minutes during Monday's 110-103 loss to Charlotte.

    Riley made his lone field-goal attempt but otherwise struggled to make an impact during his brief appearance. The second-year forward has played just 10 combined minutes across three appearances this season, leaving him outside Washington's regular rotation. Riley can be left on fantasy waiver wires in most formats.

    Spilleropdateringer hos RotoWire ↗

  • Ron Holland · 31.10.2026 16:42
    Strong two-way showing Friday

    Kilde: Rotowire.com

    Holland finished with 18 points (6-10 FG, 2-5 3Pt, 4-7 FT), three rebounds, two assists, four steals and one block across 22 minutes in Friday's 110-94 victory over the Nets.

    Holland had more points Friday than he had in the Pistons' first five regular-season games combined. The 2024 No. 5 overall pick shot the ball well, and he also ended the night by recording a career high in steals. Holland is best known for his abilities on the defensive side of the ball. However, the 21-year-old has demonstrated he can be a viable scorer throughout his career. With Jalen Duren (hamstring) sidelined and Tobias Harris (calf) now a Spur, there is room for Holland to at least see an uptick in scoring opportunities.

    Spilleropdateringer hos RotoWire ↗

    Tidligere opdateringer (1)
    26.10.2026 18:29
    Makes defensive impact

    Kilde: Rotowire.com

    Holland logged two points (1-8 FG, 0-3 3Pt), nine rebounds, four assists, two blocks and one steal across 23 minutes during Sunday's 106-93 win over Philadelphia.

    Holland struggled to find his shooting touch but made his presence felt elsewhere, finishing one rebound shy of double digits while contributing three combined steals and blocks. The forward also played aggressive defense against Jaylen Brown, helping Detroit secure its third straight victory. With Ausar Thompson (ankle) sidelined, Holland could continue seeing increased opportunities, though his inconsistent offensive production limits his fantasy appeal.

    Spilleropdateringer hos RotoWire ↗

Season leaders

Franchisehistorie →
BLK
Bilal Coulibaly
Bilal Coulibaly6 (1,00)6 kampeDelt føring: Bilal Coulibaly, Jalen Smith

Tællende NBAiDL-kampe på holdet · 2026-27 · total (gennemsnit). Bænk og DNP tæller ikke. Foreløbigt: kampe afventer optælling.

Detaljerede holdstats · 2026-27

Kun tællende NBAiDL-spillerkampe fra gemte kampsnapshots. Bidrag følger det hold, kampen talte for — også tidligere spillere. Spillersøgningen og truptabellen viser derimod NBA-stats, inklusive NBA-kampe på ligaens bænk.

40tællende spillerkampe
534tilbage af 574
12,0placeringspoint · D2
10spillere med tællende bidrag

Datagrundlag til og med NBA-dato 2026-11-01 · opdateret 02.11.2026 00:19 · 1 NBA-kampe afventer. Tallene kan ændres ved efterkontrol.

Totaler og form

GrundlagGP3PTMPTSREBASTSTLBLK
Hele sæsonen40364551841283420
Seneste 7 NBA-dage2221262108741515
Seneste 30 NBA-dage40364551841283420
Snit pr. spillerkamp · sæson, 7 og 30 dage
GrundlagGP3PTM/GPPTS/GPREB/GPAST/GPSTL/GPBLK/GP
Hele sæsonen400,9011,384,603,200,850,50
Seneste 7 NBA-dage220,9511,914,913,360,680,68
Seneste 30 NBA-dage400,9011,384,603,200,850,50

Kategoriprofil

Holdsnit sammenlignes med divisionens samlede stats divideret med dens tællende spillerkampe. PP er de officielle kategoripoint ud fra totalerne; snitkolonnerne ændrer ikke stillingen.

KategoriHold / GPD2 / GPForskel / GPKategori-PP
3PTM0,901,30-0,401,0 / 8
PTS11,3814,33-2,951,0 / 8
REB4,605,45-0,851,0 / 8
AST3,203,42-0,224,0 / 8
STL0,850,97-0,123,0 / 8
BLK0,500,66-0,162,0 / 8

Pladsforbrug

PG 6 / 82 76 tilbage
SG 6 / 82 76 tilbage
SF 6 / 82 76 tilbage
PF 6 / 82 76 tilbage
C 6 / 82 76 tilbage
UTI1 4 / 82 78 tilbage
UTI2 6 / 82 76 tilbage
Spillerbidrag · 10 spillere

Alle seks kategorier. Vælg totaler, snit pr. tællende spillerkamp eller spillerens andel af holdets total i hver kategori.

SpillerGP3PTMPTSREBASTSTLBLK
Bilal Coulibaly635024396
Devin Vassell69722521111
Isaiah Collier6045243430
Jalen Smith6972531036
Jayson Tatum610170364643
Morez Johnson Jr.1022110
Ron Holland401211813
Tre Johnson23205410
Trevon Brazile22124111
Will Riley1000000
Bedste individuelle kampe · top 10

Rangeret efter samlet sekskategori-bidrag med samme model som månedens højdepunkter. Kun kampens faktiske stats vises.

NBA-dato / spiller3PTMPTSREBASTSTLBLK
2026-10-23 · PFJayson Tatum3369730
2026-10-28 · CJalen Smith31711503
2026-10-27 · PFJayson Tatum2405801
2026-10-23 · CJalen Smith21413130
2026-11-01 · PFJayson Tatum1324702
2026-10-27 · SGDevin Vassell4144810
2026-10-26 · PFJayson Tatum2237610
2026-10-30 · PFJayson Tatum2267700
2026-10-21 · SFBilal Coulibaly1112142
2026-10-28 · SGDevin Vassell1215230
Milepæle i tællende spillerkampe
0Triple-double
  • Ingen endnu
05 × 5
  • Ingen endnu
0Mindst 5 treere
  • Ingen endnu
0Mindst 5 STL
  • Ingen endnu
0Mindst 5 BLK
  • Ingen endnu

Double/triple-double og 5 × 5 bruger PTS, REB, AST, STL og BLK. Kun kampe, der talte for dette hold, indgår.

Seneste 14 NBA-dage · bidrag i alle seks kategorier

Snit pr. tællende spillerkamp. Farver sammenligner med divisionens sæsonsnit pr. spillerkamp: grøn over, rød under. GP viser dagens antal tællende spillerkampe.

NBA-datoGP3PTM/GPPTS/GPREB/GPAST/GPSTL/GPBLK/GP
2026-10-2030,336,672,674,330,000,33
2026-10-2130,3311,004,331,671,671,00
2026-10-2371,1412,715,573,001,430,14
2026-10-2441,2511,253,252,251,000,00
2026-10-2510,006,003,006,000,000,00
2026-10-2661,008,835,003,000,500,00
2026-10-2732,0019,334,006,000,331,00
2026-10-2851,0012,405,402,801,001,00
2026-10-3050,608,005,802,200,400,80
2026-10-3120,008,503,003,002,000,50
2026-11-0111,0032,004,007,000,002,00

Spillere

Detaljerede holdstats
Spiller Pos. NBA Alder Erf. 26-27 27-28 28-29 Holdstatus
Dylan Cardwell
På Injured List (IL)

Dylan Cardwell

Spilleren er placeret på IL. Lønfritagelsen følger ligaens IL-regler.

PF/C SAC 24 1 $2.150.917 $2.525.901 $2.735.698 ★★★★★
Jalen Smith PF/C CHI 26 6 $9.428.571 — — ★★★★★
Mouhamed Gueye PF/C ATL 23 3 $2.406.205 — — ★★★★★
Noah Clowney PF/C BKN 22 3 $5.413.661 $8.342.451 — ★★★★★
Chris Cenac Jr. PF BOS 19 0 $2.988.120 $3.137.640 $3.287.400 ★★★★★
Morez Johnson Jr. PF DAL 20 0 $6.754.800 $7.093.080 $7.430.640 ★★★★★
Trevon Brazile
Officiel IR-reserve

Trevon Brazile

Spilleren er holdets officielle IR-reserve. Lønnen tæller normalt mod salary cap.

PF DEN 23 0 $1.357.763 $2.294.370 $2.694.363 —
Jayson Tatum SF/PF BOS 28 9 $58.456.566 $62.786.682 $67.116.798 ★★★★★
Ron Holland SF/PF DET 21 2 $9.069.600 $11.491.183 $16.386.426 ★★★★★
Will Riley SF/PF WAS 20 1 $3.688.320 $3.864.000 $6.155.352 ★★★★★
Bilal Coulibaly SG/SF WAS 22 3 $9.240.116 $13.315.007 — ★★★★★
Devin Vassell SG/SF SAS 26 6 $27.500.000 $25.108.696 $27.500.000 ★★★★★
Tre Johnson PG/SG/SF WAS 20 1 $8.649.600 $9.061.680 $11.490.211 ★★★★★
Isaiah Collier PG/SG UTA 22 2 $2.763.960 $4.988.948 $7.982.316 ★★★★★
14 spillere — — 22.6 2.6 $147.717.282 $151.483.737 $150.043.506 —
Cap-lønninger (IL Player undtaget) $147.717.282 $151.483.737 $150.043.506 —
Waivers $10.624.154 $3.833.360 $0 —
Salary cap $206.201.250 $206.201.250 $206.201.250 —
Ledig cap* $47.859.814 $50.884.153 $56.157.744 —
P = Player Option · T = Team Option · Q = Qualifying Offer · TW = Two-Way Contract

* Ledig cap = salary cap minus aktive lønninger minus waivers.

🏥 Injured List

IL Player På IL fra IL Reserve Cap
🏥 Dylan Cardwell 2026-10-25 🛟 Reserve: Trevon Brazile Dylan Cardwell: $0 mod capTrevon Brazile: $1.357.763 mod cap (2026-27)
Draftkapital

Draftpicks

2027 2 picks
1st
EGET
2nd
EGET
2028 2 picks
1st
EGET
2nd
EGET
2029 2 picks
1st
EGET
2nd
EGET

Sabonis-spillere

Internationale sæsonstats pr. kamp. Udvid for at se klub, turnering og flere sæsoner.

Nikola MilutinovPOSPF/CNATIONSRBALDER31GPn/aPTSn/aREBn/aASTn/aSTLn/aBLKn/a3P%n/aUdvid ▾Skjul ▴

2026-27 · stats afventer

Ingen stats er gemt for denne sæson endnu.

2025-26 · Olympiacos · EuroLeague
GP35
MIN21,8
PTS10,6
REB7,1
AST1,4
STL0,7
BLK0,6
3PM0,0
3P%0,0%
2025-26 · Olympiacos B.C. · EuroLeague
GP5
MIN19,4
PTS7,4
REB7,4
AST1,2
STL0,2
BLK0,4
3PM0,0
3P%n/a
2025-26 · Olympiacos · GBL
GP17
MIN15,6
PTS6,1
REB4,6
AST1,7
STL0,5
BLK0,9
3PM0,0
3P%0,0%
2025-26 · Olympiacos B.C. · GBL
GP7
MIN27,7
PTS11,0
REB7,7
AST2,6
STL0,1
BLK1,1
3PM0,0
3P%n/a
2024-25 · Olympiacos · EuroLeague
GP24
MIN19,7
PTS8,2
REB5,8
AST0,6
STL0,5
BLK0,7
3PM0,0
3P%n/a
2024-25 · Olympiacos · EuroLeague
GP5
MIN20,8
PTS8,0
REB5,4
AST1,4
STL0,8
BLK0,8
3PM0,0
3P%n/a
2024-25 · Olympiacos · GBL
GP15
MIN18,7
PTS9,9
REB6,5
AST1,6
STL0,2
BLK0,7
3PM0,0
3P%n/a
2024-25 · Olympiacos · GBL
GP7
MIN23,0
PTS7,0
REB6,4
AST1,9
STL0,7
BLK0,4
3PM0,0
3P%n/a
2023-24 · Olympiacos · EuroLeague
GP21
MIN19,0
PTS8,5
REB5,6
AST0,8
STL0,3
BLK0,7
3PM0,0
3P%n/a
2023-24 · Olympiacos · EuroLeague
GP6
MIN15,0
PTS5,2
REB5,5
AST1,2
STL0,2
BLK0,2
3PM0,0
3P%n/a
2023-24 · Olympiacos · GBL
GP12
MIN21,1
PTS12,3
REB7,4
AST1,3
STL0,3
BLK0,8
3PM0,0
3P%n/a
2023-24 · Olympiacos · GBL
GP9
MIN27,8
PTS15,1
REB8,3
AST1,6
STL0,6
BLK1,2
3PM0,0
3P%0,0%
2022-23 · CSKA Moscow · VTB
GP19
MIN22,8
PTS15,1
REB8,8
AST1,4
STL0,4
BLK0,6
3PM0,1
3P%100,0%
2022-23 · CSKA Moscow · VTB
GP20
MIN22,8
PTS14,1
REB7,9
AST1,5
STL0,3
BLK0,6
3PM0,0
3P%0,0%
2021-22 · CSKA Moscow · EuroLeague
GP16
MIN19,2
PTS7,7
REB6,5
AST0,9
STL0,4
BLK0,4
3PM0,0
3P%0,0%
2021-22 · CSKA Moscow · VTB
GP18
MIN21,6
PTS11,5
REB8,0
AST1,4
STL0,7
BLK0,5
3PM0,0
3P%0,0%
2021-22 · CSKA Moscow · VTB
GP14
MIN32,8
PTS16,1
REB13,4
AST2,4
STL0,6
BLK0,9
3PM0,0
3P%n/a
2020-21 · CSKA Moscow · EuroLeague
GP20
MIN23,6
PTS9,9
REB8,6
AST0,8
STL0,4
BLK0,5
3PM0,1
3P%50,0%
2020-21 · CSKA Moscow · VTB
GP10
MIN21,9
PTS10,0
REB7,3
AST1,5
STL0,3
BLK0,9
3PM0,0
3P%n/a
2019-20 · Olympiacos · EuroLeague
GP24
MIN24,7
PTS10,3
REB8,2
AST1,2
STL0,5
BLK0,6
3PM0,0
3P%n/a
2018-19 · Olympiacos · EuroLeague
GP28
MIN26,0
PTS11,7
REB7,9
AST1,5
STL0,6
BLK0,7
3PM0,0
3P%100,0%
2018-19 · Olympiacos · GBL
GP24
MIN21,8
PTS10,9
REB7,0
AST1,8
STL0,8
BLK0,7
3PM0,0
3P%0,0%
2017-18 · Olympiacos · EuroLeague
GP29
MIN21,7
PTS8,8
REB5,7
AST1,0
STL0,6
BLK0,6
3PM0,0
3P%n/a
2017-18 · Olympiacos · GBL
GP19
MIN18,7
PTS8,5
REB5,9
AST1,3
STL0,8
BLK1,2
3PM0,0
3P%n/a
2017-18 · Olympiacos · GBL
GP8
MIN13,3
PTS4,0
REB4,1
AST0,4
STL0,6
BLK0,8
3PM0,0
3P%n/a
2016-17 · Olympiacos · EuroLeague
GP36
MIN12,7
PTS4,4
REB3,3
AST0,6
STL0,3
BLK0,8
3PM0,0
3P%0,0%
2016-17 · Olympiacos · GBL
GP24
MIN14,3
PTS5,8
REB3,9
AST0,9
STL0,6
BLK1,0
3PM0,0
3P%n/a
2016-17 · Olympiacos · GBL
GP8
MIN16,8
PTS5,3
REB4,0
AST0,9
STL0,1
BLK0,3
3PM0,0
3P%n/a
2015-16 · Olympiacos · Euroleague
GP18
MIN10,8
PTS3,7
REB2,7
AST0,3
STL0,3
BLK0,7
3PM0,0
3P%n/a
2015-16 · Olympiacos · GBL
GP25
MIN12,4
PTS4,6
REB3,4
AST0,8
STL0,5
BLK0,8
3PM0,0
3P%n/a
2015-16 · Olympiacos · GBL
GP8
MIN8,9
PTS1,4
REB2,3
AST0,0
STL0,0
BLK0,6
3PM0,0
3P%n/a
2014-15 · Partizan · Eurocup
GP9
MIN22,4
PTS7,0
REB6,0
AST1,3
STL0,4
BLK0,3
3PM0,0
3P%n/a
2013-14 · Partizan · Euroleague
GP21
MIN20,3
PTS4,7
REB3,3
AST1,0
STL0,2
BLK0,6
3PM0,0
3P%n/a
2012-13 · Partizan · Euroleague
GP8
MIN7,5
PTS3,3
REB1,4
AST0,1
STL0,1
BLK0,3
3PM0,0
3P%n/a

Stats opdateret 13/10-2026

Spillerprofil · Basketball-Reference

Waivers

Spiller NBA Alder Erf. 26-27 27-28 28-29
Cody Williams MIN 21 2 $1,1m $574k $0
Emoni Bates — — — $186k $0 $0
Jake LaRavia LAL 24 4 $1,2m $600k $0
Marvin Bagley DEN 27 8 $1,3m $0 $0
Max Strus LAC 30 7 $1,5m $0 $0
Myles Turner MIL 30 11 $5,1m $2,5m $0
Noah Penda ORL 21 1 $255k $127k $0
Waivers i alt $10,6m $3,8m $0

Holdopstilling

Skrivebeskyttet holdopstilling. Fire dages oversigt. Hver kolonne følger den pågældende dags valgte spiller. NBA-datoer er Eastern Time; klokkeslæt er dansk tid. Sæsonforbrug vises nedenfor.

Henter kampprogram…

PladsSpiller · 17/1217/1218/1219/1220/12
PG
6/82
Isaiah Collier
UTA · PG/SG
Ikke hentetIkke hentetIkke hentetIkke hentet
SG
6/82
Devin Vassell
SAS · SG/SF
Ikke hentetIkke hentetIkke hentetIkke hentet
SF
6/82
Bilal Coulibaly
WAS · SG/SF
Ikke hentetIkke hentetIkke hentetIkke hentet
PF
6/82
Jayson Tatum
BOS · SF/PF
Ikke hentetIkke hentetIkke hentetIkke hentet
C
6/82
Jalen Smith
CHI · PF/C
Ikke hentetIkke hentetIkke hentetIkke hentet
UTI 1
4/82
Morez Johnson Jr.
DAL · PF
Ikke hentetIkke hentetIkke hentetIkke hentet
UTI 2
6/82
Trevon Brazile
DEN · PF
Ikke hentetIkke hentetIkke hentetIkke hentet

Sæsonforbrug · 2026-27
Samlet kampforbrug: 40/574 · minimum 545 · mangler 505 kampe til minimum
Kun verificerede kampe og låste opstillinger. 1 NBA-kampe afventer. Senest opdateret 02/11/2026 00:19:45. Minimum vurderes ved sæsonens afslutning.

— betyder tom plads eller ingen kamp fundet i det hentede program. Det er ikke en DNP-markering. Positiv spilletid eller mindst én positiv værdi i de seks kategorier tæller som deltagelse. 0 minutter og nul i alle seks kategorier bruger ingen NBAiDL-kamp.

Franchisehistorik

19registrerede sæsoner
#1bedste divisionsplacering
3førstepladser · D1: 2 · D2: 1
SæsonHoldnavn dengangDivisionPlaceringPP
2025-26Copenhagen Flying PeaCocksD1#8 (samlet #8)12
2024-25Copenhagen Flying PeaCocksD2#2 (samlet #10)32
2023-24Copenhagen Flying PeaCocksD2#5 (samlet #13)21
2022-23Copenhagen Flying PeaCocksD2#5 (samlet #12)22
2021-22CPH Flying PeacocksD1#9 (samlet #9)16,5
Vis hele historikken · 19 placeringer
SæsonHoldnavn dengangDivisionPlaceringPP
2020-21CPH Flying PeacocksD1#7 (samlet #7)27
2019-20CPH Flying PeacocksD1#7 (samlet #7)24
2018-19CPH Flying PeacocksD1#1 (samlet #1)45
2017-18CPH Flying PeacocksD1#2 (samlet #2)44
2016-17CPH Flying PeacocksD1#3 (samlet #3)38
2015-16CPH Flying PeacocksD1#1 (samlet #1)42
2014-15cphflyingpeacocksD1#2 (samlet #2)38
2013-14cphflyingpeacocksD1#3 (samlet #3)38
2012-13Copenhagen Flying PeaCocksD1#4 (samlet #4)32
2011-12Copenhagen Flying PeaCocksD1#6 (samlet #6)27
2010-11Copenhagen Flying PeaCocksD1#2 (samlet #2)34
2009-10Copenhagen Flying PeaCocksD2#1 (samlet #11)42
2008-09Copenhagen Flying PeaCocksD2#3 (samlet #13)38
2007-08Copenhagen Flying PeaCocksD2#4 (samlet #14)31,5

PP er sæsonens placeringspoint fra den officielle slutstilling. Historikken følger franchisen på tværs af navne- og lokationsskift.

Historiske handler29 handler
DatoHandelModpartSendteModtog
24-09-2024 Arkivhandel #290
2024-25
Sydhavn Terminators Capspace SG/F Cody Williams + 6 mio waivers (Mitchell, Koloko, Portis, Saric, Bufkin, Highsmith, Mays, Reddish, Rupert)
12-11-2017 Arkivhandel #439
2017-18
Aarhus Furious Camels — PF/C John Henson
26-10-2017 Arkivhandel #444
2017-18
Sydhavn Terminators — SF/PF LeBron James
16-10-2017 Arkivhandel #447
2017-18
Aarhus City Wildcats — Cap Space
12-03-2017 Arkivhandel #399
2016-17
Amager Annihilators F Omri Casspi + CFP 2. runde 2018 —
25-10-2016 Arkivhandel #413
2016-17
Copenhagen Fierce Flamingos SG/SF Hollis Thompson —
10-10-2015 Arkivhandel #378
2015-16
Djursland Gangstars — PF/C Zach Randolph + Waivers (Napier, Roberson, Kirilenko, Pressey, Rice, Faverani = 1.366.288)
18-09-2015 Arkivhandel #382
2015-16
Downtown Sydhavn C DeAndre Jordan + CFP 1. runde 2017 —
30-01-2015 Arkivhandel #338
2014-15
Copenhagen Fierce Flamingos — SG/SF Paul George
18-11-2014 Arkivhandel #344
2014-15
Kolding Rubber Ducks PF/C LaMarcus Aldridge —
27-02-2011 Arkivhandel #240
2010-11
Downtown Sydhavn Waiver: Yao Ming Waivers: R. Davis + A. Ajinca + F. Garcia + J. Boone + D. Andersen
29-11-2010 Arkivhandel #229
2010-11
GangStars PG Jason Kidd · PeaCocks 1./12 F Julian Wright · GangStarz 1./12 · Waiver: J. O'Neal
13-11-2010 Arkivhandel #226
2010-11
HHB PeaCocks 2./12 · Waivers: G. Lawal + N. Krstic Cap Space
10-11-2010 Arkivhandel #224
2010-11
JailBlazers G D.J. Augustin PF Gani Lawal · JailBlazers 1./12 + BronxBombers 2./11 · Waivers: Artest + Rush
01-08-2010 Arkivhandel #213
2010-11
Downtown Sydhavn, FistFighters PF/C Jason Thompson BeerGuzzlers 2./11 · G D.J. Augustin · Jail Blazers 2./11 · Waiver: N. Krstic
16-07-2010 Arkivhandel #204
2010-11
Silver Foxes FistFighters 2./2011 SilverFoxes 2./10
16-07-2010 Arkivhandel #203
2010-11
HHB SF Dorell Wright · SilverFoxes 2./10 Royal Knuckles 2./10
16-07-2010 Arkivhandel #202
2010-11
Crunch Monkeys Royal Knuckles 2./2010 · Anchovies 2./2010 · Waivers: 14.5M Cap Space
13-07-2010 Arkivhandel #197
2010-11
Anchovies Grunts 1./11 · Waiver: Azabuiki SF Luol Deng
21-03-2010 Arkivhandel #278
2009-10
Downtown Sydhavn Antawn Jamison (11,641,095) · PeaCocks 2./2011 Ronnie Brewer (2,717,161) · waivers: Kelenna Azubuike + Kris Humphries (8,019,264 if both waived) · Anchovies 2./2010 · Fistfighters 2./2011
04-08-2009 Arkivhandel #267
2009-10
Amsterdam Grunts Flying Peacocks 1.11 C Yao Ming · Amsterdam Grunts 1.11
07-07-2009 Arkivhandel #258
2009-10
Danish T'Wolf F Brandan Wright · F Darryl Arthur (RD) SilverFoxes 1./09 (pick 11) · KerbCrawlers 2./10 · Michael Redd Waiver (1,4 i ét år)
05-12-2008 Arkivhandel #183
2008-09
Danish T'Wolves PF Amir Johnson · KerbCrawlers 2./10 · Waivers: C. Andersen + D. McGuire + O. Pecherov T'Wolves 1./10
05-12-2008 Arkivhandel #180
2008-09
ØLA F Leon Powe · PeaCocks 1./10 + PeaCocks 2./10 · Waivers: Nocioni + M. James PF Zach Randolph · KerbCrawlers 2./10 · Waiver: J. Jones
16-10-2008 Arkivhandel #160
2008-09
JailBlazers PeaCocks 2./09 C DeAndre Jordan
03-07-2008 Arkivhandel #152
2008-09
Anchovies PG Daniel Gibson · Flying PeaCocks 1./09 F Antawn Jamison · Grunts 1./08
29-06-2008 Arkivhandel #149
2008-09
Downtown Sydhavn PF/C Glen Davis Sydhavn 2./08
08-07-2007 Arkivhandel #115
2007-08
Amsterdam Grunts Hooters 2./07 PG Mike James' Waiver · Gamebreakers 2./07
07-07-2007 Arkivhandel #114
2007-08
Aarhus, FistFighters SG/SF Mike Miller F Andres Nocioni · C Oleksiy Pecherov · Hooters 2./07 · City Royals 2./07

Arkivhandler er read-only og ændrer ikke den aktuelle roster, draftkapital, waivers eller salary cap.