Title

Dette er ikke endnu en mock draft...

"Evaluating basketball talent is not too difficult. If you grabbed 10 fans out of a bar and asked them to rate prospects, their opinions would be pretty much identical to those of the pro scouts."

Jim Buss, medejer og tidligere leder af basketballforretningen i LA Lakers.

Revideret den 17. juni 2017 (bragt første gang 10. juni 2014)

De fleste NBA-skribenter og mange ditto -nørder skal på et tidspunkt prøve at dyppe tæerne og lave deres egen mock draft. Det vil vi her på NBAinfo gerne advare imod! Det er alt for besværligt, hvis du vil gøre det ordentligt.

Tænk blot over følgende:

  • På trods af Jim Buss' påstand om det modsatte, så er det hårdt arbejde at analysere og vurdere spillerne i draften. Især hvis man skal have en mening, der ikke er påvirket af konsensus. Ikke engang eksperter kan tage genveje.
  • Uanset hvor nuanceret og selvstændig din vurdering er, så er det umuligt at ramme helt rigtigt. Klubberne har deres egne dagsordener og er ligeglade med din vurdering eller eksperternes konsensus. Der findes ikke et objektivt rigtigt valg til hver draftposition. Der er alt for mange ubekendte og for meget gætteri.

Hvis dette ikke afskrækker dig, så vil vi gerne hjælpe dig på vej med denne lille guide. 

Der er groft sagt to måder at lave mock drafts på: Det lange seje træk med egne videoanalyser i timevis, kontakt med professionelle scouts og andre insidere, mv. og den betydeligt lettere "hvis jeg ikke skrider alt for langt fra konsensus, kan jeg godt få det til at se ud som om, jeg ved noget."

Dette er ikke en mock draft, men en hjælp til hvordan du kan komme til at lyde klog uden at skulle arbejde alt for hårdt.

Ordbog udarbejdet af NBAinfo-redaktionen:

BPA (Best Player Available)
Man ser altid klog ud, når man kan bruge indforståede forkortelser. Derfor er ”BPA” meget populært. Samtidigt er det også et argument, der overtrumfer alle andre. Man behøver ikke engang at forklare, hvordan vedkommende spiller er bedre end alle andre, der er tilbage i draften.

​Basketball-iq

Man skal passe meget på med spillere, der får betegnelsen ”lav basketball-iq”. Det betyder normalt, at de er nogle uforbederlige fjolser, der højst sandsynligt vil give problemer både på og uden for banen.

Best case/worst case

Best case/worst case er et forsøg på at beskrive ”upside” (se nedenfor). Jo længere der er mellem de to scenarier, desto mere gætteri er der involveret. Og nogle gange er det bare to helt forskellige spillertyper, hvor det slet ikke giver mening at stille dem op mod hinanden.

Bust
Bust dækker over to kategorier spillere; både ”Can't miss”-spillere (se nedenfor) som fejlede, og spillere, hvor klubben tog en chance, men ramte forkert. Nogle gange bruger man det også om spillere, der blev skadet, men medmindre de havde en problematisk forhistorie, så er det mere et uheld end et bust. Se Greg Oden.

Can't miss
Spilleren er så talentfuld, at selv Jim Buss kan se det. Det betyder ikke, at klubben han lander i, ikke kan ødelægge ham. Se Greg Oden.

Combine
Også kaldet "draft combine". En slags session før NBA-draften, hvor spillerne bliver målt, vejet og testet. Det kan koste millioner for nogle spillere, mens andre kan tjene dem, uanset at deres evner næppe ændres af den test.

European skill set
Udtrykket bruges primært om høje spillere. Dækker over, at han er center fra et sted i Europa og kan skyde. Ingen aner egentlig, hvor god han er, så det kan blive alt fra Darko til Sabonis Sr. Skal ikke forveksles med ”Eurotrash”, som bruges, når man rammer en Darko.

Excellent frame
En tynd, høj spiller, hvis skuldre er bredde nok til, at spilleren stadig ser atletisk ud, når han tager 40 kg på.

Fill a need
Når et hold åbenlyst ikke tager en af de bedste spillere, men i stedet drafter efter, hvad de mangler. Se også bust, Anthony Bennett og Jan Vesely.

First tier/second tier osv.

Når spillere bliver anbragt i lag (tiers), så giver det eksperterne mulighed for at trække i land og stadig lyde, som om de har ramt rigtigt. Desuden er det en god pejling, hvis man ikke har fulgt med i et par dage og er havnet uden for konsensus og ikke rigtigt forstår, hvorfor alle de andre pludselig har spiller X over spiller Y. "Ah, de har rykket ham op i 2nd tier efter workouts. Det giver mening..."

Great fit
Godt spottet, hvis du er Spurs eller Larry Bird. Er du alle andre, så ved kommentatorerne bare ikke rigtig, hvad de skal sige om picket.

Great form
Bruges om spillere, der ikke rammer over 45 procent af deres skud, men som ellers har gode mechanics.

Green room
Nogle spilleres højdepunkt i karrieren er at komme i green room på draftaftenen. F.eks. Jan Vesely, som kyssede sin smukke kæreste, før han gik ud og blev et af de største busts i nyere tid.

High motor
En spiller, hvis største styrke er, at han er i stand til at spille 40 minutter for fuld kraft.

Interview

I draft-sammenhæng er det klubbens interview af spilleren. Det kan være den eneste chance for at få et førstehåndsindtryk af hans personlighed, så når spillere afviser interviews, betyder det normalt "I kan rende mig noget så grusomt, jeg gider sgu' ikke spille i (indsæt selv udørk)", men vil i en mock draft blive betegnet som agentens forsøg på at få sin spiller et bestemt sted hen.

Konsensus
Et fænomen, der optræder, når alle draft-eksperterne skriver af efter hinanden.

Legitimate seven footer
Det er selvfølgelig snyd, hvis man kun når syv fod ved at stå på tæer, for syv fod er en magisk længde. Når en spiller rammer det mærke, så er der en meget stor sandsynlighed for, at millionerne ruller ind. Selv Eddy Curry har tjent over 70 millioner dollars i NBA. Se også ”You can't teach height”.

Lottery pick

Det er åbenbart særligt fint at blive taget af et hold, som ikke er godt nok til at komme i playoffs.

NBA ready

Han var vildt god i college, men vi tror ikke, han bliver rigtigt god i NBA. Flasker alt sig, så skal han nok få et par gode sæsoner. Skal ikke forveksles med "NBA ready body".

NBA ready body

Han er sandsynligvis på HGH, for sådan ser ingen normale 19-årige ud, men det siger vi aldrig højt.

One-and-done

Egentlig er det et nedsættende udtryk om spillere, der begyndte at spille college-basketball uden hensigten om at gennemføre et studium. Hos Kentucky ses det dog som et adelsmærke.

Poor man's dit og dat

Man vil altid få på puklen, hvis man sammenligner et talent med en af de store i basketball-historien, eller for den sags skyld -nutiden. Derfor påklistrer man det mere ydmyge ”poor man's”, uanset at det er absurd at tale om fattigmandsudgaven af det ekstraordinære. Er leverpostej måske fattigmandsudgaven af foie gras?

Red flag

Den typiske måde at lægge røgslør ud omkring en spiller er at give ham et virtuelt ”rødt flag” som angiver, at han har enten helbreds- eller disciplinære problemer. Jared Sullinger blev f.eks. for nogle sæsoner siden talt langt ud af top ti pga. et rygproblem, som kunne løses med en simpel operation. Til gengæld glemte man det røde flag, at han er ekstremt udisciplineret omkring sin vægt.

Andre røde flag er dog præcise nok. F.eks. viste det sig, at Royce Whites angstproblemer (bl.a. flyskræk) var lige så stor en hindring for en NBA-karriere, som man kunne have frygtet.

Relentless

Spillere, der aldrig har set en aflevering, de ikke kunne undgå, og et dobbeltteam, de ikke kunne angribe med hovedet forrest. Kender ikke ordet "angrebsfejl".

San Antonio Spurs

San Antonio Spurs har deres helt eget draft sideløbende med NBAs. Og det ender stort set altid med, at de vælger nr. et.

Steal

Som sin modsætning bust (se ovenfor) dækker steal over to kategorier spillere: Dels spillere, som er blevet generelt undervurderet, og dels spillere, hvor klubben har taget en chance og ramt rigtigt. Se også San Antonio Spurs.

Sure thing
Alle siger, at han bliver All Star på et tidspunkt, så det er jeg også nødt til at sige, ellers ser jeg godt nok dum ud. Og hvis han falder igennem, så er det alligevel ikke min skyld. Se også Greg Oden.

Tremendous skill set

Hey, han kan drible med BEGGE hænder.

Tweener

​Han spillede godt nok en position i college, men han er alt for langsom/tynd/dårlig med bolden til at gøre det samme i NBA, så han falder igennem i et traditionelt spilsystem, men måske kan han spille positionsløs basketball. Med tiden bliver du nok ret træt af, hvis dit hold planlægger at bruge en med dette prædikat som point guard. Det tager fem år, og det bliver aldrig rigtig godt.

Upside

Atletiske spillere med dårlig teknik har typisk masser af ”upside”. Det er dog ofte rent gætteri, hvad deres potentiale egentlig er.

Vertical

Når man skal argumentere for, hvor überatletisk en spiller er, så smider man gerne ”vertical”-kortet. For hvem kan ikke bruge en spiller, der kan springe lodret ud af hallen.

Willing passer

En spiller, der godt ved, at han skyder, som om hans arm var brækket på langs og sat forkert sammen bagefter, se Lonzo Ball.

Wingspan

Et drukspil på draftaftenen, hvor man tømmer glasset, hver gang kommentatoren Jay Bilas siger ”wingspan”.

Workout

En draft workout er ikke et tilfældigt træningspas. Alle klubber har nogle helt specifikke øvelser, de sender spillerne igennem, og som de bl.a. bruger til at sammenligne med tidligere draft prospects.De fleste draft workouts bruges også til at se prospects gå op imod spillere, der er vurderet til at være samme niveau. Det kan både være et godt og et skidt tegn, hvis en spiller bliver indkaldt til ekstra workouts. I det mindste betyder det, at der stadig er interesse fra klubbens side.

”You can't teach height”

Floskel, man bruger, når man ikke rigtigt ved, hvad en høj spiller egentlig kan, men han til gengæld er rigtigt høj.

Scouting til din mock draft

Glem det. Du når aldrig at få set nok college-basketball, interviewet spillere, scouts osv.

”Scouting” til din mock draft

Reelt set er der mindre end en håndfuld mock drafts, der er værd at holde øje med. Den toneangivende er draftexpress.com, som gør en ære i at scoute draftklassen helt i bund og som har videoprofiler på rigtigt mange spillere, som du kan ”låne” til din draft. Draftexpress.com har også et fortrinligt netværk blandt NBA scouts og der er næppe mange NBA general managers, der har bedre styr på de internationale talenter.

Yahoo! Sports' The Vertical får dækket draften gennem Draftexpress. The Verticals mock draft er f.eks. redigeret af Draftexpress' ejer, Jonathan Givony.

Det er også interessant at følge Chad Ford hos ESPN. Ikke fordi han er en draftguru, det rygte har han fået ødelagt efter skandalen i 2014, hvor han blevet taget i at rette bagud for at se klogere ud, end han egentlig er. Men han har NBA-kontakter, og uanset om hans kilder forsøger at lægge røgslør ud eller er reelle nok, så er det ofte der, man ser kimen til en historie. I optakten til en draft skal man huske, at alle har deres egen dagsorden. Scouts og managers er måske ude på at manipulere draften så meget som muligt, mens spilllere og deres agenter forsøger at skabe hype. Ikke mindst når de taler med draft-eksperterne.

NBAdraft.net er ikke helt så spændende som for ti-femten år siden, men de har dog en selvstændig afrapportering omkring spillerne.

TheRinger.com har nogle dygtige skribenter, men det er kun en lille del af deres job at lave mock drafts, så engang imellem ser det ud som om, de kører den på rutinen.

Der er mange flere derude, nogle bedre end andre, men det er de færreste, der når at lægge de nødvendige timer i.

Facebook comments